Ενδυναμώνοντας τα παιδιά ώστε να σταματήσει η σεξουαλική βία •PDF• •Εκτύπωση• •E-mail•

«Ενδυναμώνοντας τα παιδιά ώστε να σταματήσει η σεξουαλική βία»

Η 18η Νοεμβρίου είναι η Ευρωπαϊκή Ημέρα για την προστασία των παιδιών ενάντια στη Σεξουαλική Εκμετάλλευση και την Σεξουαλική Κακοποίηση. Τη Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2019, παίρνοντας την πρωτοβουλία , η διευθύντρια, οι δάσκαλοι της ΣΤ’ τάξης και οι καθηγήτριες των Αγγλικών μαζί με την ψυχολόγο του σχολείου μας (30 Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς) έδειξαν στους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης δύο βίντεο με τίτλους : ‘Το μυστικό της Νίκης’ και ‘Η περιπέτεια του Βίκτωρα’. Και τα δύο βίντεο έδειχναν τρόπους σεξουαλικής κακοποίησης που αφορούν τα παιδιά. Ακολούθησε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Εξηγήσαμε τι σημαίνουν οι όροι ‘σεξουαλική εκμετάλλευση’ και ‘ σεξουαλική κακοποίηση’ δηλαδή όταν ένα παιδί ή νέος άνθρωπος κακοποιείται σεξουαλικά ή τον/την εκμεταλλεύονται σεξουαλικά, εξαναγκάζονται ή ξεγελιούνται και εμπλέκονται σε σεξουαλικές δραστηριότητες. Μπορεί να μην καταλαβαίνουν ότι αυτό που συμβαίνει είναι κακοποίηση ή εκμετάλλευση ή κάτι που δεν είναι σωστό. Και ίσως φοβούνται να το πουν σε κάποιον. Τονίσαμε το ότι η σεξουαλική κακοποίηση μπορεί να συμβεί οπουδήποτε και σε οποιονδήποτε άνθρωπο, άνδρα ή γυναίκα. Απ’ τις δύο περιπτώσεις που είδαμε στα βίντεο και από πολλές άλλες που συζητήσαμε, καταλήξαμε στο ότι υπάρχει πάντα μία διαφορά ηλικίας ανάμεσα στο θύμα και στο θύτη έτσι ώστε ο θύτης να μπορεί να ασκεί δύναμη πάνω στο θύμα. Επίσης επικεντρωθήκαμε στη σταδιακή ή βήμα προς βήμα και όχι τη γρήγορη προσέγγιση που κάνει ο θύτης έτσι ώστε οι προθέσεις του να μη γίνουν εύκολα αντιληπτές από το θύμα. Επιπλέον, μιλήσαμε για τι θέμα της ‘ανταλλαγής’ ανάμεσα στο θύμα και το θύτη : ο θύτης πάντα προσφέρει κάτι (βοήθεια, δώρα) στο θύμα έτσι ώστε το θύμα να αισθάνεται υποχρεωμένο να του το ανταποδώσει, δείχνοντας έτσι τη ευγνωμοσύνη του. Μιλήσαμε επίσης για την επιμονή του θύτη να κρατήσουν, θύμα και θύτης, όλη αυτή την ανταλλαγή μυστική και τονίσαμε τη διαφορά ανάμεσα στα καλά μυστικά τα οποία μας κάνουν να αισθανόμαστε χαρούμενοι και στα κακά μυστικά τα οποία μας κάνουν να αισθανόμαστε λυπημένοι, ενοχλημένοι ή ένοχοι.

Στο τέλος της συζήτησης, συμβουλέψαμε τους μαθητές να μιλούν στους ενήλικες (γονείς, δασκάλους, ανθρώπους που εμπιστεύονται ή ακόμα και στην αστυνομία) μόλις κάτι τους συμβαίνει και αφορά τη σεξουαλική κακοποίηση. Φυσικά, οι μαθητές πρέπει να ενημερώνονται, εκ των προτέρων από τους γονείς τους στο σπίτι, έτσι ώστε να είναι ικανοί να αναγνωρίζουν τα σημάδια μιας κακοπροαίρετης προσέγγισης από έναν ενήλικα.

Έχοντας υπ’ όψιν όλα τα παραπάνω, το πιο σημαντικό πράγμα που πρέπει να κάνουν τα παιδιά είναι να μην κρατούν κακά μυστικά και να μη φοβούνται να ΜΙΛΟΥΝ ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ!

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ: ΦΡΑΓΚΟΥΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΜΕΡΜΗΓΚΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ