Ανακοινώσεις
Σχολικές Περιφέρειες των Δημοτικών Σχολείων του Δήμου Καλαμαριάς για το σχολικό έτος 2024-2025 •PDF• •Εκτύπωση• •E-mail•
••Τετάρτη•, 28 •Φεβρουάριος• 2024 11:20•

Για να δείτε την απόφαση καθορισμού των ορίων των σχολείων της Καλαμαριάς για το σχ. έτος 2024-25

Κλικ εδώ

•Τελευταία Ενημέρωση στις ••Τετάρτη•, 28 •Φεβρουάριος• 2024 11:41••

Εφαρμογή Προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής από την Τροχαία Θεσσαλονίκης •PDF• •Εκτύπωση• •E-mail•
••Τετάρτη•, 28 •Φεβρουάριος• 2024 11:04•
Έπειτα από πρόσκληση του Συλλόγου Διδασκόντων προς τη Διεύθυνση Τροχαίας Θεσσαλονίκης, το Σχολείο μας επισκέφθηκαν την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου ο Αστυνομικός Υποδιευθυντής της Διεύθυνσης Τροχαίας Θεσσαλονίκης κ. Βασίλης Ταλασίδης, η Ανθυπαστυνόμος της Διεύθυνσης Τροχαίας Θεσσαλονίκης κ. Ιωάννα Αργυρίου και η Αστυνομική Υποδιευθύντρια κ. Ειρήνη Βουγιουκλίδου, για την παρουσίαση προγράμματος κυκλοφοριακής αγωγής στους μαθητές-τριες όλων των τμημάτων του Σχολείου μας και τους εκπαιδευτικούς του.

Οι μαθητές-τριες συμμετείχαν ενεργά στο πρόγραμμα που αφορούσε στον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, στους κανόνες οδικής συμπεριφοράς και ασφάλειας ως πεζοί, ποδηλάτες ή επιβάτες οχημάτων. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην ευαισθησία που θα πρέπει να επιδεικνύεται στα άτομα με ειδικές ανάγκες.

Θεατρικές Παραστάσεις •PDF• •Εκτύπωση• •E-mail•
••Τετάρτη•, 21 •Φεβρουάριος• 2024 18:19•

Την Τρίτη 20/2/2024 οι μαθητές-τριες των Α, Β, τάξεων του σχολείου μας επισκέφθηκαν την παιδική θεατρική σκηνή του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος για να παρακολουθήσουν τη νέα παραγωγή της Παιδικής Σκηνής του ΚΘΒΕ

Fake Newsical

Παρ@μυθομπερδέματα!

Οι μαθητές-τριες των Γ Δ Ε και Στ τάξεων του σχολείου μας επισκέφθηκαν την παιδική θεατρική σκηνή στο θέατρο Metropolitan για να παρακολουθήσουν την παράσταση «Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΙΣΙΩΝ.» Μία σύγχρονη απόδοση του κλασικού λογοτεχνικού μυθιστορήματος του Βίκτωρος Ουγκώ... Με μία σύγχρονη απόδοση και σεβασμό στο κλασσικό λογοτεχνικό μυθιστόρημα του Βίκτωρος Ουγκώ, η παράσταση με συναρπαστική και γρήγορη εξέλιξη, γεμάτη χιούμορ, μουσική, τραγούδι και χορό, είναι αφιερωμένη σε όλη την οικογένεια.

Δράση Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία •PDF• •Εκτύπωση• •E-mail•
••Πέμπτη•, 28 •Δεκέμβριος• 2023 17:30•

ε απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία (3η Δεκεμβρίου), που ανακηρύχθηκε σε Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 1992, θέλοντας να δώσουμε υπόσταση και πραγματικό νόημα στην ημέρα αυτή, προσκλήθηκαν και επισκέφθηκαν το Σχολείο μας την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023 Ολυμπιονίκες Αθλητές με Αναπηρία και Διακεκριμένοι Αθλητές με Αναπηρία.

Έχοντας την πεποίθηση ότι ο αθλητισμός είναι ο κατευθυντήριος δύναμη ενσωμάτωσης, κατάργησης των ανισοτήτων και επιδιώκοντας να δοθεί ισότιμη βάση στα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά αθλήματα πραγματοποιήσαμε αυτήν την αθλητική εκδήλωση, έτσι ώστε να δώσουμε την ευκαιρία στους μαθητές-τριές μας να κατανοήσουν και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα αναπηρίας. Επιπλέον έγιναν βιντεοπροβολές και συζήτηση με τους Ολυμπιονίκες και τους διακεκριμένους αθλητές με αναπηρία.

Το σχολείο μας επισκέφθηκαν οι παρακάτω αθλητές και προπονητές:

1.      Η Μαρία Κλαπακίδου: 5 φορές Παραολυμπιονίκης στο άθλημα της Κολύμβησης στην κατηγορία S2

2.      Ο Αλέξανδρος Παπαδάκης: Παραολυμπιονίκης του BOCCIA στην κατηγορία BC2, ο παλαιότερος εν ενεργεία αθλητής Μπότσια όλων των κατηγοριών της Εθνικής Ελλάδος ο οποίος βρίσκεται στην 14 η θέση της Παγκόσμιας Κατάταξης της κατηγορίας του BC2 του αθλήματος Μπότσια μεταξύ 71 αθλητών απ’ όλο τον κόσμο.

3.      Ο Άγγελος Διμπιτούζης: Διεθνής αθλητής Μπάσκετ με αμαξίδιο, Πρωταθλητής Ελλάδος, μέλος της Εθνικής ομάδας και με συμμετοχή στους Παραλυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας 2004.

4.      Ο Βασίλης εφανίδης: Αθλητής Τοξοβολίας ΑΜΕΑ στην κατηγορία με περιορισμένη όραση.

5.      Ο Κωνσταντίνος Κούτσικας επίλεκτος αθλητής τοξοβολίας του συλλόγου ΣΚ.Ο.Α.Α.Π.Θ.

6.      Η Μαρία Νασιούλα : Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην Τοξοβολία μέλος της Εθνικής ομάδας Τοξοβολίας Γυναικών.

7.      Ο Αλέξανδρος Νασιούλας: προπονητής της εθνικής ομάδας τοξοβολίας αρτιμελών και ατόμων με αναπηρίες, με συμμετοχή σε έξι Ολυμπιακούς και πέντε Παραολυμπιακούς αγώνες, με σημαντικές διακρίσεις.

8.      Ο Δημήτρης Τσιφτσόγλου: Προπονητής στίβου Πρώην Ομοσπονδιακός ΣΕΓΑΣ, Πρώην Ομοσπονδιακός ΕΑΟΜ ΑΜΕΑ, νυν Προπονητής-τεχνικός Παραολυμπιακής Επιτροπής.

9.      Μαχίλης Ιωάννης: Καθηγητής φυσικής αγωγής στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Ομοσπονδιακός προπονητής κολύμβησης στην Εθνική Ομοσπονδία ατόμων με αναπηρία, με συμμετοχή σε Παραολυμπιακούς αγώνες και πολλά Παγκόσμια και Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα αθλητών με αναπηρία και σημαντικές διακρίσεις.

Ευχαριστούμε θερμά τους αθλητές και προπονητές που μας τίμησαν και έδειξαν σε όλους-ες μας την αξία της επιμονής, της προσπάθειας και της θέλησης τονίζοντας την ανάγκη καταπολέμησης κάθε μορφής διάκρισης και αποκλεισμού των ατόμων με αναπηρία.

Ο διευθυντής

Ευστάθιος Μπουραντάς

img_20231221_092755

•Τελευταία Ενημέρωση στις ••Πέμπτη•, 28 •Δεκέμβριος• 2023 17:46••

Κανονισμός Λειτουργίας •PDF• •Εκτύπωση• •E-mail•
••Πέμπτη•, 14 •Δεκέμβριος• 2023 19:52•

Στον σύνδεσμο ακολουθεί ο εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας της σχολικής μας μονάδας για το διδακτικό έτος 2023-24.

Πατήστε εδώ για ανάγνωση

•Τελευταία Ενημέρωση στις ••Πέμπτη•, 14 •Δεκέμβριος• 2023 20:06••