Οδηγίες Σύγχρονης Τηλεκπαίδευσης •PDF• •Εκτύπωση• •E-mail•

Aγαπητοί μαθητές και γονείς,

Στα πλαίσια της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (τηλεδιασκέψεις μέσω webex) σας ενημερώνουμε για τα παρακάτω:

Οι τηλεδιασκέψεις θα είναι υποστηρικτικές της ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (πλατφόρμες e-me και Edmodo). Αυτό σημαίνει ότι θα γίνεται παρουσίαση των όλων των μαθημάτων/δραστηριοτήτων που θα είναι αναρτημένες στην ασύγχρονη και θα δίνονται οι ανάλογες επεξηγήσεις. Η τήρηση απλών κανόνων κατά την διάρκεια της τηλεδιάσκεψης, είναι σημαντική έτσι ώστε αυτή να γίνεται χωρίς διακοπές στη ροή του ήχου.

Οι κανόνες αυτοί είναι:

1. Μπαίνουμε στην τηλεδιάσκεψη με κλειστά μικρόφωνα (η κάμερα αρχικά μπορεί να είναι ανοιχτή εφόσον το επιθυμεί ο μαθητής/μαθήτρια).
  2. Μόλις συγκεντρωθεί ο αριθμός των μαθητών/μαθητριών (δίνεται ένα μικρό χρονικό περιθώριο 5΄-10΄) η τηλεδιάσκεψη ξεκινάει. Στο σημείο αυτό εκτός από τα μικρόφωνα κλείνουν και όσες κάμερες είναι ανοιχτές.
  3. Στη διάρκεια της παρουσίασης του μαθήματος από τον εκπαιδευτικό αναλύεται και επεξηγείται το μάθημα της ανάρτησης στην πλατφόρμα e-me (ή edmodo για Ε΄και ΣΤ΄).
  4. 4. Λίγο πριν το τέλος δίνεται η δυνατότητα να απαντηθούν κάποιες ερωτήσεις. Ο λόγος σε κάθε περίπτωση δίνεται από τον εκπαιδευτικό στον μαθητή/μαθήτρια για άνοιγμα μικροφώνου. Όσες ερωτήσεις δεν απαντηθούν λόγω έλλειψης χρόνου θα απαντηθούν με μήνυμα στην πλατφόρμα της ασύγχρονης.

Είναι αναμενόμενο να υπάρξουν τεχνικά προβλήματα σύνδεσης λόγω φόρτου του δικτύου ή άλλων απρόσμενων προβλημάτων (π.χ. μικρόφωνο) τόσο στους μαθητές/μαθήτριες όσο και στον /στην εκπαιδευτικό. Σε περίπτωση μη επίλυσής τους διατηρούμε όλοι την ψυχραιμία μας και αναζητούμε αργότερα την επικοινωνία μέσω της ασύγχρονης (e-me, edmodo).

Παρακάτω θα βρείτε μερικές υπενθυμίσεις σχετικά με τη λειτουργία της webex:

Στο κάτω μέρος της οθόνης webex όταν μετακινήσουμε το ποντίκι, εμφανίζονται τα παρακάτω σύμβολα. Τα τέσσερα πρώτα ξεκινώντας από αριστερά είναι:

Μικρόφωνο, κάμερα, διαμοιρασμός, συμμετέχοντες, μηνύματα, επιπλέον επιλογές, έξοδος από τηλεδιάσκεψη. Στην εικόνα είναι ενεργοποιημένα το μικρόφωνο- κάμερα- συμμετέχοντες και τα μηνύματα.

2020042512

Αν θέλουμε να απενεργοποιήσουμε κάμερα και μικρόφωνο κάνουμε κλικ πάνω στα αντίστοιχα εικονίδια και τότε αυτά αλλάζουν χρώμα, γίνονται κόκκινα.

Στην παρακάτω εικόνα είναι απενεργοποιημένα μικρόφωνο-κάμερα και είναι με κόκκινο χρώμα.

202004252

Αν είναι ανοιχτά τα μικρόφωνα, ακόμα κι αν δεν μιλάμε ο παραμικρός ήχος ακούγεται σε όλους τους συμμετέχοντες καλύπτοντας τη φωνή του ομιλητή. (Επίσης δημιουργούνται μικροφωνισμοί, αντηχήσεις και θόρυβοι).

Σας ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!!