Δράση Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία •PDF• •Εκτύπωση• •E-mail•

ε απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία (3η Δεκεμβρίου), που ανακηρύχθηκε σε Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 1992, θέλοντας να δώσουμε υπόσταση και πραγματικό νόημα στην ημέρα αυτή, προσκλήθηκαν και επισκέφθηκαν το Σχολείο μας την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023 Ολυμπιονίκες Αθλητές με Αναπηρία και Διακεκριμένοι Αθλητές με Αναπηρία.

Έχοντας την πεποίθηση ότι ο αθλητισμός είναι ο κατευθυντήριος δύναμη ενσωμάτωσης, κατάργησης των ανισοτήτων και επιδιώκοντας να δοθεί ισότιμη βάση στα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά αθλήματα πραγματοποιήσαμε αυτήν την αθλητική εκδήλωση, έτσι ώστε να δώσουμε την ευκαιρία στους μαθητές-τριές μας να κατανοήσουν και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα αναπηρίας. Επιπλέον έγιναν βιντεοπροβολές και συζήτηση με τους Ολυμπιονίκες και τους διακεκριμένους αθλητές με αναπηρία.

Το σχολείο μας επισκέφθηκαν οι παρακάτω αθλητές και προπονητές:

1.      Η Μαρία Κλαπακίδου: 5 φορές Παραολυμπιονίκης στο άθλημα της Κολύμβησης στην κατηγορία S2

2.      Ο Αλέξανδρος Παπαδάκης: Παραολυμπιονίκης του BOCCIA στην κατηγορία BC2, ο παλαιότερος εν ενεργεία αθλητής Μπότσια όλων των κατηγοριών της Εθνικής Ελλάδος ο οποίος βρίσκεται στην 14 η θέση της Παγκόσμιας Κατάταξης της κατηγορίας του BC2 του αθλήματος Μπότσια μεταξύ 71 αθλητών απ’ όλο τον κόσμο.

3.      Ο Άγγελος Διμπιτούζης: Διεθνής αθλητής Μπάσκετ με αμαξίδιο, Πρωταθλητής Ελλάδος, μέλος της Εθνικής ομάδας και με συμμετοχή στους Παραλυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας 2004.

4.      Ο Βασίλης εφανίδης: Αθλητής Τοξοβολίας ΑΜΕΑ στην κατηγορία με περιορισμένη όραση.

5.      Ο Κωνσταντίνος Κούτσικας επίλεκτος αθλητής τοξοβολίας του συλλόγου ΣΚ.Ο.Α.Α.Π.Θ.

6.      Η Μαρία Νασιούλα : Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην Τοξοβολία μέλος της Εθνικής ομάδας Τοξοβολίας Γυναικών.

7.      Ο Αλέξανδρος Νασιούλας: προπονητής της εθνικής ομάδας τοξοβολίας αρτιμελών και ατόμων με αναπηρίες, με συμμετοχή σε έξι Ολυμπιακούς και πέντε Παραολυμπιακούς αγώνες, με σημαντικές διακρίσεις.

8.      Ο Δημήτρης Τσιφτσόγλου: Προπονητής στίβου Πρώην Ομοσπονδιακός ΣΕΓΑΣ, Πρώην Ομοσπονδιακός ΕΑΟΜ ΑΜΕΑ, νυν Προπονητής-τεχνικός Παραολυμπιακής Επιτροπής.

9.      Μαχίλης Ιωάννης: Καθηγητής φυσικής αγωγής στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Ομοσπονδιακός προπονητής κολύμβησης στην Εθνική Ομοσπονδία ατόμων με αναπηρία, με συμμετοχή σε Παραολυμπιακούς αγώνες και πολλά Παγκόσμια και Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα αθλητών με αναπηρία και σημαντικές διακρίσεις.

Ευχαριστούμε θερμά τους αθλητές και προπονητές που μας τίμησαν και έδειξαν σε όλους-ες μας την αξία της επιμονής, της προσπάθειας και της θέλησης τονίζοντας την ανάγκη καταπολέμησης κάθε μορφής διάκρισης και αποκλεισμού των ατόμων με αναπηρία.

Ο διευθυντής

Ευστάθιος Μπουραντάς