• Εγγραφείτε
Καλωσήρθατε στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 31 Μάιος 2011 00:00

Σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του 3ου Δημοτικού σχολείου Καλαμαριάς.

Το Σχολείο μας βρίσκεται στην οδό Κολοτούρου 10 με είσοδο και από την οδό Πόντου στην Καλαμαριά.

Λειτουργεί από τις 8:10 – 13:15 το πρωινό και μέχρι τις 16:00 το ολοήμερο.

Σε όλες τις τάξεις, εκτός των άλλων μαθημάτων διδάσκονται Αγγλικά, Πληροφορική, Καλλιτεχνικά, Θεατρική αγωγή και Μουσική.

Το Σχολείο μας είναι 12θέσιο, έχει 26 εκπαιδευτικούς και 242 μαθητές. Επιπλέον το Σχολείο μας διαθέτει αίθουσα Πληροφορικής, αίθουσα προβολών με διαδραστικό πίνακα, βιβλιοθήκη, γυμναστήριο και δύο γήπεδα ποδοσφαίρου.

Ιστορικά, η πρώτη ονομασία του σχολείου ήταν 21ο και 22ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης και εστεγάζετο στο Κόκκινο Σχολείο, που ευρίσκετο μεταξύ των οδών Αργυρουπόλεως και Νικοπόλεως.

Μετονομάστηκε σε 3ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς και στεγάστηκε στο κτίριο του νυν Δημαρχείου, παραπλεύρως του Μητροπολιτικού Ναού Μεταμορφώσεως του Σωτήρος.

Τον Οκτώβριο του 1983 μεταστεγάστηκε στο σημερινό κτίριο του πρώην Ορφανοτροφείου « Αριστοτέλης».

Copyright © 2017. 3o Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς.

Συνδεθείτε

Fields marked with an asterisk (*) are required.

windows live messenger
limewire indir